مزوتراپی مو

از زمان قدیم تا به امروز یکی از عناصر زیبایی بخش چهره انسان، موی سر بوده است. کافی است به شاعران گذشته کشورمان نگاه کنیم که  شعرهایی در وصف زیبایی مو سروده‌اند. به طور مثال می‌توان به بیت زیر اشاره کرد.

من و باد صبا مسکین دو سرگردان بی حاصل                                    

من از افسون چشمت مست و او از بوی گیسویت

 

چنین بیت زیبایی نشان می‌دهد که موی سر به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین معیارهای زیبایی ظاهری افراد شناخته می‌شده است. در طول گذران عمر دلایل گوناگون مانند ژنتیک، آلودگی هوا، تغذیه نامناسب و… می‌تواند موجب شود تا ما این عنصر زیبایی بخش  خود را به‌تدریج از دست بدهیم.

 خوشبختانه پیشرفت علم پزشکی و زیبایی امروزه به کمک آمده ما تا بتوانیم موی سر خود را حفظ کرده و آن را تقویت کنیم. یکی از روش‌های بسیار مؤثری که در توقف ریزش مو و قوی‌تر کردن آن اثر داشته مزوتراپی مو است. در ادامه با مطب دکتر آکو حمزه ای همراه باشید تا بیشتر با این تکنیک زیبایی آشنا شوید.

مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی مو یک روش درمانی است که طی انجام آن، تلفیقی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و مخلوط اسیدهای آمینه موردنیاز  به پوست سر تزریق  می‌شود. از جمله این مواد معدنی می‌توان به منگنز، کلسیم، ید، سلنیوم، مس، روی، پتاسیم و آهن اشاره کرد. بیوتین با داشتن ویتامین B5، فیناستراید، گلوکونات آهن، استیل هگزا‌‌‌‌پپتاید، تارین و پروکائین نیز از دیگر مواد و ویتامین‌هایی است که در ساختار مزوتراپی تزریق شده وجود دارد.

 مزوتراپی موجب تقویت اجزای تغذیه‌کننده فولیکول‌های مو می‌شود. در واقع با این روش می‌توان ریزش مو را درمان کرد. امروزه مزوتراپی یکی از پرطرفدارترین روش‌ها به جهت تقویت موی سر است. از جمله نتایج اثرگذار مزوتراپی مو به شرح زیر است:

 • ضخیم کردن موهای نازک
 • توقف ریزش مو
 • قوی‌تر و درخشان‌تر کردن موها
 • ازبین‌بردن شوره سر

شایان‌ذکر است که از مزوتراپی صرفاً برای مو استفاده نمی‌شود. در واقع مزوتراپی را به جهت فعالیت‌های زیبایی زیر نیز به کار می‌برند.

 • رفع تیرگی زیر چشم
 • رفع افتادگی و جوان‌سازی پوست
 • لیفت صورت
 • رفع چاقی به‌صورت موضعی
 • ازبین‌بردن غبغب
 • ازبین‌بردن افتادگی پلک
 • رفع چین‌وچروک‌های ناشی از بارداری

چه زمانی برای مزوتراپی مراجعه کنیم؟

صرفاً داشتن ریزش مو نمی‌تواند عاملی برای انجام تزریق مزوتراپی باشد. اگرچه ریزش موی شدید دلیل اصلی مراجعه افراد محسوب می‌شود اما نشانه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند عامل مهمی برای مراجعه شما به‌حساب آید. از جمله این نشانه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ریزش شدید مو
 • التهاب درماتیت سبوره ای
 • شوره سر
 • افزایش شکنندگی مو

درماتیت سبوره ای نوعی التهاب پوستی است. این التهاب شدید بیشتر در پوست سروصورت دیده می‌شود. قرمزشدن و ایجاد پوسته‌های ریز از جمله نشانه‌های این بیماری است. برخی مطالعات نشان داده که می‌توان با استفاده از مزوتراپی این التهاب را درمان کرد.

مزایای مزوتراپی مو

همان‌طور که پیش‌ازاین بیان کردیم، با استفاده از این روش می‌توانید از ریزش مو جلوگیری کرده و موجب رشد مو در نواحی ازدست‌رفته شوید. در واقع تقویت و ضخیم‌تر کردن موها نیز از دیگر مزایای انجام مزوتراپی است. از دیگر مزایای مزوتراپی میز توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • توقف ریزش مو به‌تدریج
 • فعال‌شدن فولیکول‌های رشد مو
 • کاهش فعالیت غدد چربی
 • ضخیم‌تر شدن موهای سر
 • افزایش جریان خون و اکسیژن‌رسانی به مو
 • کاهش شوره سر
 • بهبود در تراکم، صاف‌کردن، درخشندگی و حالت دادن مو
 • داشتن تأثیر مثبت در مدت‌زمان کم نسبت به دیگر روش‌ها. استفاده از موارد دیگر مانند شامپوها و داروها نیاز به استفاده مکرر در طول روز دارند.

معایب مزوتراپی مو

با وجود تأثیرگذاری سریع مزوتراپی نمی‌توان با قطعیت گفت که این روش برای همه افراد تأثیر مثبت می‌گذارد. در واقع اثرگذاری مزوتراپی می‌تواند تحت‌تأثیر ژنتیک، نداشتن تجربه توسط پزشک و… تحت‌الشعاع قرار بگیرد. در نتیجه هیچ پزشکی نمی‌تواند به طور قطعی تضمین دهد که مزوتراپی تأثیر مثبتی بر موهای شما می‌گذارد.

یکی از معایب این روش زیبایی، دردآور بودن آن است. در واقع نسبت به دیگر روش‌ها عملاً درد بیشتری در این روش وجود دارد. بااین‌حال می‌توان گفت که میزان درد بر اساس آستانه تحمل افراد متفاوت است. در مجموع می‌توان گفت که میزان درد وارد شده به عواملی چون تجربه پزشک، نوع ترکیب کوکتل و آستانه درد افراد بستگی دارد.

از معایب دیگر آن می‌توان به برخی از عوارض ایجاد شده توسط مزوتراپی اشاره کرد. در واقع مزوتراپی نیز همانند دیگر فعالیت‌های زیبایی می‌تواند عوارض گوناگونی را به همراه داشته باشد.  عوارضی که امکان ایجاد آن‌ها وجود دارد خارش و پوسته‌پوسته شدن پوست سر است. به جهت کاهش احتمال ایجاد عوارض حتماً باید در انتخاب مطب و پزشک خود نهایت دقت را به خرج دهید.

 رعایت نکات بهداشتی توسط کلینیک‌ها و پزشک بسیار مهم است تا عوارض گوناگون ایجاد نشود. به طور مثال می‌توان گفت که سرنگ، دستکش و سایر وسایل برای انجام مزوتراپی باید فقط یک‌بار استفاده شود. همچنین نوک هر سوزن پس از ایجاد 6 الی 7 بار سوراخ بر روی سر عوض شود. زیرا پس از این تعداد می تواند درد بیشتری را به همراه آورد. رعایت این موارد جزئی اما مهم توسط کلینیک ها می تواند احتمال وقوع عوارض را کاهش دهد.

مواد تزریق شده در مزوتراپی مو

هر تزریق مخلوطی از چندین ماده مفید که شامل اسیدهای آمینه، مواد معدنی، ویتامین‌ها و سایر عناصر مفید است که پزشکان بر اساس شرایط هر فرد میزان آن‌ها را تعیین می‌کنند. به‌صورت میانگین می‌توان گفت که  2 تا 6 ماده فعال را می توان در یک سرنگ مخلوط کرد.

یکی از مواردی که در مواد حاوی مزو وجود دارد ویتامین‌های گروه B است. در واقع  این ویتامین اثر مستقیمی در رشد و ترمیم مو دارد. مس و روی (زینک) نیز به جهت جلوگیری از ضعیف‌شدن مو تزریق می‌شود. مس، روی و مواد حاوی ویتامین B حتماً باید در تزریق  افرادی که به‌صورت ژنتیکی ریزش مو و نازک بودن مو را دارند وجود داشته باشد.

 از دیگر مواد موردنیاز و لازم در ساختار برندهای گوناگون مزو، اسید هیالورونیک و اسیدهای آمینه است. اسید هیالورونیک در تسریع روند رشد مو تأثیرگذاری زیادی دارد. همچنین یکی از موارد بسیار اثرگذار در تشکیل الیاف کراتین مو، اسیدهای آمینه است. از همین رو می‌توانیم لازم بودن این دو ماده در تزریق مزو رو کاملاً درک کنیم.

تمامی موارد ذکر شده بر روند رشد فولیکول‌های مو اثر می‌گذارند. فولیکول مو در واقع یک دستگاه پوستی است که به‌عنوان تولیدکننده مو شناخته می‌شود. همچنین بر روی شکل مو و ساختار آن نیز اثر می‌گذارد. از همین رو استفاده از ساختارهایی که بتواند سبب تقویت آن شود بسیار اهمیت دارد. شایان‌ذکر است که مواد دیگری مانند منگنز، کلسیم، ید، سلنیوم، پتاسیم، آهن، فیناستراید، گلوکونات آهن، استیل هگزا‌‌‌‌پپتاید، تارین و پروکائین نیز می‌تواند در ساختار مزوهای تزریق شده وجود داشته باشد.

انواع مزوتراپی مو

امروزه پزشکان می‌توانند از انواع گوناگون روش‌های مزوتراپی استفاده کنند. هر کدام از روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. از همین رو بهترین روش پس از بررسی دقیق مشکلات مو توسط پزشک برگزیده می‌شود. از انواع روش‌های مزوتراپی مو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

مزوتراپی آلوپاتیک

تأثیر این نوع از مزوتراپی به‌سرعت در موها مشاهده می‌شود. البته متأسفانه دوام مزوتراپی آلوپاتیک کم است.  ساختار کوکتل‌های آلوپاتیک از پروتئین الاستین، انواع ویتامین‌ها، انواع مواد معدنی و پروتئین کلاژن تشکیل شده است.

مزوتراپی آلوپاتیک

هومیوپاتی دقیقاً برعکس مزوتراپی آلوپاتیک است. در واقع نتایج این مدل از مزوتراپی به‌سرعت قابل‌مشاهده نیست. بااین‌حال مزیت بزرگ آن ماندگاری بیشتر آن است. در ساختار کوکتل هومیوپاتی نیز عناصر گیاهی به کار می‌رود که با محلول آبی ترکیب شده‌اند. این مدل از کوکتل فاقد روغن و اجزای شیمیایی است.

مزوتراپی برای چه افرادی مناسب نیست؟

بعضی از شرایط و بیماری‌ها باعث می‌شوند تا انجام مزوتراپی به نفع برخی از  افراد نباشد. در واقع با وجود آن‌ها می‌توان احتمال داد که عوارض گوناگونی در بدن فرد به وجود بیاید. درصورتی‌که دارای یکی از شرایط زیر هستید از انجام مزوتراپی خودداری کرده و حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. این موارد به شرح زیر است:

 • بارداری و شیردهی
 • حساسیت فردی به اجزای کامپوزیت
 • دوران قاعدگی
 • افراد دارای اختلال سیستم غدد درون‌ریز مانند سندروم کوشینگ، کم‌کاری تیروئید، پرکاری تیروئید، دیابت، هاشیموتو، پوکی‌استخوان، نارسایی آدرال و سندروم تخمدان پلی‌کیستیک
 • تومورهای خوش‌خیم و بدخیم
 • وجود عفونت‌های گوناگون

مراقبت‌های پس از مزوتراپی مو

انجام یک فعالیت زیبایی لزوماً به‌تنهایی نمی‌تواند شما را به هدف خود برساند. در واقع رعایت نکات گفته شده توسط پزشک پس از انجام عمل می‌تواند درصد موفقیت را افزایش دهد. از همین رو پس از انجام مزوتراپی نیز لازم است برای دیدن نتایج آن موارد زیر را رعایت کنید.

 • 4 تا 6 ساعت پس از انجام مزوتراپی از استحمام خودداری کنید. آب و شامپو می توانند بر نتیجه عمل تأثیر منفی بگذارند و روند بهبودی را به تاخیر بیندازند.
 • حداقل به مدت 7 روز از رفتن به استخر و سونا اجتناب کنید. ممکن است آب استخر منجر به ایجاد عوارض شود.
 • بهتر است در دوران قاعدگی از انجام این فعالیت زیبایی اجتناب کنید. زیرا میزان درد در این دوران بیشتر از قبل احساس می‌شود.
 • زخم‌های کوچکی در اثر  تزریق بر روی پوست سر باقی می‌ماند. نگران آن‌ها نباشید. پس از گذشت مدت‌زمان لازم بهبود میابند.
 • از قرارگرفتن در معرض نور خورشید برای مدتی (بین 2 تا 3 روز) خودداری کنید.
 • از ماساژدادن پوست نواحی تزریق شده تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافته اجتناب کنید.
 • از مصرف نوشیدنی‌های الکلی اجتناب کنید. الکل منجر به گشادشدن رگ‌های خونی می‌شود. این امر در نهایت بر مزوتراپی اثر منفی می‌گذارد.
 • از فعالیت‌های ورزشی به مدت دو روز خودداری کنید. زیرا تعریق پوست سر می‌تواند اثر منفی بر مزوتراپی بگذارد.

قیمت مزوتراپی مو

هزینه مزوتراپی مو به عوامل متعددی بستگی دارد. یکی از موارد مؤثر، نوع برندی است که کوکتل مزو از آن تهیه می‌شود. بالطبع هرچه قدر از برندهای با کیفیت بالا استفاده شود، هزینه نیز  افزایش پیدا می‌کند. از دیگر عوامل مؤثر می‌توان به تعداد جلسات انجام مزو، نوع مزوتراپی، استفاده از دستگاه‌های معتبر و… اشاره کرد. جهت اطلاع دقیق از قیمت مزوتراپی مو می‌توانید با کلینیک ما تماس بگیرید.

09022635555
021-22143600

سوالات متداول

مدت‌زمان انجام مزوتراپی چه‌قدر است؟

زمان انجام مزوتراپی به عوامل بسیار گوناگونی بستگی دارد. بااین‌حال به‌صورت میانگین می‌توان گفت که هر جلسه بین 30 الی 45 دقیقه طول می کشد.

آیا مزوتراپی مو درد دارد؟

انجام مزوتراپی با درد همراه است. میزان درد بستگی به آستانه تحمل افراد دارد. نواحی پشت سر و نزدیک به گوش نقاط حساسی هستند که بیشترین درد نیز در این نواحی حس می‌شود.

میزان ماندگاری مزوتراپی چه‌قدر است؟

این موضوع بستگی به موارد گوناگونی مانند نوع برند کوکتل، نوع مزوتراپی انتخاب شده و... دارد. با این وجود می‌توان گفت پس از گذراندن دوره اولیه، میزان ماندگاری آن  به‌صورت میانگین بین 12 تا 18 ماه است.

سخن پایانی

مزوتراپی مو روشی است که طی آن ترکیبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز را به پوست سر تزریق می‌کنند. از اثرات این تزریق می‌توان به قطع ریزش مو، تقویت موهای سر، درمان شوره سر و… اشاره کرد. انواع گوناگونی از مزوتراپی وجود دارد که می‌توان به مزوتراپی آلوپاتیک و هومیوپاتی اشاره کرد.

 وجود برخی از شرایط و بیماری‌ها مانند بارداری، اختلالات سیستم غدد درون‌ریز و… موجب می‌شود تا مزوتراپی برای بعضی از افراد مناسب نباشد. پس از انجام مزوتراپی لازم است  تا برخی نکات مانند ورزش‌نکردن، استخر نرفتن و… را رعایت کنید. به جهت کسب اطلاعات دقیق از شرایط مزوتراپی مو و قیمت آن می‌توانید با مطب دکتر حمزه ای تماس بگیرید.