تزریق ژل

پیش از رسیدن به مبحث اصلی باید به شما تبریک بگوییم. تبریک ما از این بابت است که ما در عصری زندگی می‌کنیم که می‌توانیم جلوی وقوع برخی از اتفاقات را بگیریم. اجداد ما با افزایش سن و رسیدن به ایام میان‌سالی دیگر قادر نبودند تا طراوت و زیبایی دوران جوانی را در صورت خود مشاهده کنند.(تزریق ژل)

 اما ما در عصری زندگی می‌کنیم که می‌توانیم با استفاده از فعالیت‌های زیبایی گوناگون، جوانی را به خودمان هدیه دهیم. یکی از فعالیت‌های زیبایی که می‌تواند ما را به این هدف برساند انجام تزریق ژل است. در واقع با تزریق ژل می‌توانیم چین‌وچروک‌های نقاط گوناگون بدن را از بین ببریم. با ما همراه باشید تا بیشتر با این نوع از فعالیت زیبایی مطب دکتر آکو حمزه ای آشنا شوید.

ژل تزریق شده از چه ماده‌ای تشکیل شده است؟

به‌طورکلی ژل‌های زیبایی از مواد طبیعی و مصنوعی ساخته می‌شوند. هر کدام از آن‌ها با ایجاد تغییراتی ساختاری در بافت پوست می‌توانند موجب زیباتر شدن شما شوند. بدین ترتیب بر اساس ناحیه بدن و بر اساس ساختار بافت پوست شما باید یکی از این موارد ذکر شده در پایین را انتخاب کرد. ابتدا به نمونه‌های مصنوعی  تشکیل‌دهنده ژل‌های موجود در بازار اشاره می‌کنیم و سپس به موارد طبیعی می‌پردازیم.

مواد مصنوعی تشکیل‌دهنده ژل

پلی ال لاکتیک اسید به طور طبیعی در بدن وجود ندارد. البته نباید نگران ضررهای آن باشید. زیرا به سبب داشتن ساختار زیست‌تخریب‌پذیرش عملاً امکان ضرر زدن آن به بدن بسیار کم است. فرایند این ماده بدین‌گونه است که با ساختن کلاژن طبیعی در پوست می‌تواند علاوه بر ازبین‌بردن چین‌وچروک سبب صاف‌شدن پوست نیز شود.

 از مزیت‌های آن  نسبت به مواد طبیعی می‌توان به ماندگاری بیشتر آن اشاره کرد. معمولاً بیشترین کاربرد آن در نواحی پایین صورت مانند ازبین‌بردن چین‌وچروک‌های اطراف بینی، ایجاد خط خنده و برجسته‌سازی لب‌ها است. از جمله برندهای معروفی که امروزه باتوجه‌به این ساختار ژل‌های زیبایی را تولید می‌کنند می‌توان به ژل اسکالپترا (Sculptra) و ژل استتیک (Aesthetic) اشاره کرد.

پلی متیل  متاکریلات نیز از دیگر مواد مصنوعی به‌حساب می‌آید. از جمله مزیت‌های عمده آن می‌توان به ماندگاری طولانی‌مدت آن اشاره کرد. امروزه برندهای گوناگونی از این ماده برای ساخت ژل استفاده می‌کنند. بااین‌حال می‌توان گفت که از برندهای شناخته شده تولیدکننده این مدل از ژل، بلافیل (Bellafill) است. مواد طبیعی که می‌توان با استفاده از آن ژل‌های زیبایی را ساخت می‌توان به اسید هیالورونیک و کلسیم هیدروکسی لاپاتیت اشاره کرد.

اسید هیالورونیک

برخی از ژل‌ها از مکمل ماده‌ای طبیعی به نام اسید هیالورونیک  تشکیل شده‌اند. اسید هیالورونیک ماده‌ای مفید محسوب می‌شود که در درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند آرتروز، بی‌اختیاری ادرار، خشکی چشم و… کاربرد دارد. در واقع سازوکار آن بدین صورت است که آب بسیار زیادی را جذب می‌کند.

 در واقع همین عامل سبب ایجاد طراوت و جوانی  پوست می‌شود. به‌طورکلی تزریق ژل‌های دارای اسید هیالورونیک در حوزه زیبایی موجب می‌شود تا چین‌وچروک‌های صورت از بین برود. همچنین ازبین‌بردن خطوط دور چشم، جای جوش، افتادگی گونه، سوختگی، زخم، آکنه، ایجاد خط لبخند و ایجاد خط اخم از دیگر کاربردهای اسید هیالورونیک است.

 البته ماندگاری اسید هیالورونیک دائمی نیست. بر اساس مشاهدات گوناگون می‌توان نتیجه گرفت که پس از بازه زمانی  6 تا 12 ماه اثر آن از بین خواهد رفت. البته لازم است نکته مهمی را بدانید. در صورت داشتن آلرژی های گوناگون حتما به پزشک خود اطلاع دهید. زیرا اسید هیالورونیک ممکن است پس از تزریق موجب تشدید برخی از آلرژی ها و ایجاد عوارض شود. امروزه برند های معتبری ژل های حاوی اسید هیالورونیک را تولید می کنند. از جمله این برندها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ژل ژوویدرم (Juvederm)
 • ژل پرفکتا (Perfecta)
 • ژل پروفایلو (Profhilo)
 • ژل ریوانس (Revanesse)
 • ژل‌های رستیلن (Restylane)
 • ژل بلوترو بالانس (Belotero Balance)

کلسیم هیدروکسی لاپاتیت

این ماده همانند اسید هیالورونیک به‌صورت طبیعی در استخوان‌ها وجود دارد. ماندگاری این دو ماده طبیعی نیز تقریباً یکسان است. ژل‌های حاوی کلسیم هیدروکسی لاپاتیت نیز می‌توانند با استفاده از تولید کلاژن موجب برخی از فعالیت‌های زیبایی مانند برجسته‌سازی گونه‌ها و  ازبین‌بردن چین‌وچروک‌های صورت شوند.

 یکی از مزایای خاص آن افزایش حجم در نقاط فرورفته بدن است. در واقع برخی عوامل و بیماری‌ها مانند ایدز می‌توانند موجب ایجاد چنین عارضه‌ای شوند. در نتیجه با استفاده از ژل‌های دارای این ماده می‌توان فرورفتگی‌ها را از بین برد.  رادیس (Radiesse) از برندهایی محسوب می‌شود که ژل‌های کلسیم هیدروکسی لاپاتیت را تولید می‌کنند.

کاربرد تزریق ژل در زیبایی

همان‌طور که می‌دانید تزریق ژل یک راه بسیار مناسب در جهت برداشتن چین‌وچروک‌های صورت است. در واقع از تزریق ژل برای ازبین‌بردن خط خنده، چین‌وچروک دور چشم، بزرگ کردن گونه و…  استفاده می‌کنند. بدین ترتیب می‌توانید زیبایی بیشتری را به‌صورت خود هدیه دهید. تزریق ژل صرفاً برای ازبین‌بردن چین‌وچروک صورت استفاده نمی‌شود.

  کاربردهای زیبایی آن گستردگی فراوانی داشته و می‌تواند در جهت برجستگی سایر اعضای بدن نیز استفاده شود. امروزه این روش به‌عنوان یکی از پرطرف‌دارترین فعالیت‌های زیبایی شناخته می‌شود. نواحی بدنی زیر را می‌توان با استفاده از تزریق ژل زیباتر کرد.

 • پیشانی
 • گونه
 • زیر چشم
 • باسن
 • سینه
 • چانه
 • اطراف بینی
 • دور لب
 • دست و بازو
 • ناحیه تناسلی

تزریق ژل به گونه

پرطرفدارترین نوع استفاده از این ماده برای زیبایی، تزریق ژل به صورت و گونه است. با استفاده از تزریق ژل می‌توان چین‌وچروک‌های صورت را از بین برد و گونه‌ها را برجسته کرد. به دو صورت موقت و دائمی می‌توانید تزریق ژل گونه و صورت را انجام دهید. به جهت انتخاب هرکدام از این دو راه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

تزریق ژل به پیشانی

پیشانی از جمله اعضایی است که خیلی زودتر از دیگر اعضای بدن دچار چین‌وچروک می‌شود. از همین رو استفاده از راه‌های زیبایی مانند تزریق ژل به جهت رفع چین‌وچروک‌های صورت بسیار متداول است. خطوط روی پیشانی معمولاً به دو صورت ثابت و داینامیک وجود دارد.

خطوط ثابت تحت هر شرایطی وجود دارد اما خطوط داینامیک در اثر بالابردن ابروها قابل‌مشاهده است. استفاده از ژل پیشانی برای ازبین‌بردن هرکدام از این خطوط  کاربرد دارد. بااین‌حال می‌توان گفت که تزریق ژل در ازبین‌بردن خطوط ثابت پیشانی تأثیر بیشتری دارد.

تزریق ژل به زیر چشم

پوست اطراف چشم نیز از جمله نواحی محسوب می‌شود که در معرض انواع حوادث قرار می‌گیرد. در واقع سیاه شدن زیر چشم و ایجاد چین و چروک از جمله مواردی است که می‌تواند برای این ناحیه به وجود بیاید. از همین رو استفاده از ژل به جهت زیباتر کردن زیر چشم می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

تزریق ژل به باسن

نام دیگر این مدل از تزریق، لیفت باسن بدون نیاز به جراحی است. با استفاده از این روش می‌توان شکل باسن را تغییر داده و آن را در اندازه مدنظر خود درآورید. تزریق ژل به باسن علاوه بر رفع چین‌وچروک‌ها موجب سفت‌شدن پوست این ناحیه نیز می‌شود. البته شایان‌ذکر است که این مدل از تزریق دائمی نیست. در واقع هر چند ماه نیاز دارید تا تزریق دوباره را انجام دهید.

تزریق ژل به سینه

بالا رفتن سن، بارداری، کاهش وزن و… می‌تواند فرم مطلوب سینه‌ها را تغییر دهد. در این شرایط می‌توان از تزریق ژل سینه استفاده کرد. این شکل از تزریق ژل یکی از پرطرف‌دارترین‌ها محسوب می‌شود. در واقع لیفت سینه بدون جراحی موجب تغییر فرم سینه‌ها شده و می‌تواند موجب برجسته‌کردن آن‌ها شود. معمولاً برای ازبین‌بردن چین‌وچروک و لیفت سینه‌ها از ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک استفاده می‌کنند.

تزریق ژل به چانه

از ژل‌های موجود می‌توان در جهت برجسته‌سازی چانه‌ها و تقویت خط فک استفاده کرد. تزریق ژل به چانه یک نوع روش غیرجراحی محسوب شده که به‌منظور زاویه‌سازی صورت به کار می‌رود. در واقع یکی از معیارهای زیبایی امروزه داشتن زاویه فک است که می‌توان با استفاده از تزریق ژل به این هدف دست‌یافت. همچنین می‌توان با استفاده از این روش خطوط ایجاد شده بر روی چانه‌ها را نیز از بین برد.

تزریق ژل به بینی

یکی دیگر از کارکردهای این شکل از زیبایی، فرم دهی به بینی و زیباتر کردن آن است. با استفاده از تزریق ژل به بینی می‌توان انحنای تیغه بینی را صاف‌کرده و نوک بینی را بالا برد. ژل بینی معمولاً به افرادی که دارای قوز کوچکی در بینی خود هستند توصیه می‌شود. مشاهدات گوناگون ثابت کرده افرادی که دارای بینی‌های بزرگی هستند یا شکل بینی آن‌ها  گوشتی است معمولاً نتایج مثبتی از تزریق ژل در ظاهر خود نمی‌بینند. این مدل از فعالیت زیبایی بر روی بینی جزء روش‌های بدون جراحی شناخته می‌شود.

تزریق ژل به دور لب و برجسته‌ کردن آن

این شکل از تزریق ژل نیز جزء پرطرف‌دارترین روش‌ها محسوب می‌شود. در واقع کاهش کلاژن به دلایل گوناگون می‌تواند بر روی اطراف لب نیز تأثیرگذار باشد. تأثیرات آن به‌صورت ایجاد چین‌وچروک نشان داده می‌شود. با انجام تزریق ژل می‌توان ظاهر نامناسب اطراف دور لب را از بین برد.

در واقع با استفاده از تزریق ژل می‌توان موجب برجسته‌سازی لب‌ها و زیباتر دیده‌شدن آن‌ها شد. معمولاً به جهت برجسته‌سازی لب‌ها از ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک استفاده می‌کنند. امروزه انواع گوناگونی از برجسته‌سازی لب وجود دارد که می‌توانید از طریق مشورت با پزشک خود یکی از آن‌ها را برگزینید.

 از جمله انواع گوناگون ژل لب می‌توان به مواردی مانند ژل لب روسی، ژل لب‌قلوه‌ای، ژل لب عروسکی و ژل لب اردکی اشاره کرد. هر کدام از این مدل‌ها دارای مزیت خاص خود هستند. به طور مثال ژل لب روسی برای افرادی مفید است که به دنبال برجسته‌سازی طبیعی لب خود هستند. درصورتی‌که تمایل دارید شکل لب خود را همانند عروسک‌های باربی کنید می‌توانید از این مدل استفاده کنید. همچنین اگر به دنبال حجیم کردن زیاد لب خود هستید می‌توانید ژل لب‌قلوه‌ای را انتخاب کنید.

تزریق ژل به ناحیه تناسلی

از این روش به طور معمول برای بازگشت طراوت و جوانی به پوست واژن استفاده می‌شود. معمولاً از ژل‌های دارای مواد طبیعی مانند اسید هیالورونیک به‌منظور تزریق به این ناحیه استفاده می‌کنند. شایان‌ذکر است که این شکل از تزریق نیز نیازی به جراحی ندارد. همچنین کوتاه‌بودن دوره نقاهت نیز از دیگر مزیت‌های آن به شمار می‌رود.

تزریق ژل به ران

خوشبختانه این مزیت وجود دارد که بتوانیم با استفاده از تزریق ژل به ناحیه ران سبب ایجاد فرم بهتر در این ناحیه شویم. نتایج مثبت این روش نشان داده است که تقاضا برای انجام تزریق ژل ران در جهان به‌سرعت در حال افزایش است. بدین ترتیب بدون نیاز به جراحی می‌توانید چین‌وچروک ایجاد شده در این ناحیه از بدن را از بین ببرید. معمولاً برای تزریق به ران از ژل‌های حاوی ساختار مصنوعی مانند پلی ال لاکتیک اسید استفاده می‌کنند.

تزریق ژل به دست و بازو

به دو دلیل می‌توان از تزریق ژل به دست و بازو استفاده کرد. برخی افراد به سبب ایجاد چین‌وچروک می‌توانند از این مدل ژل استفاده کنند. برخی دیگر نیز به دلیل لاغری بیش از حد و نمایان‌شدن استخوان و رگ‌ها تزریق ژل را انجام می‌دهند. در واقع تزریق ژل در این مواقع موجب برجسته‌سازی و حجیم‌شدن بازوها می‌شود. البته باید بدانید که اثرات آن دائمی نیست و پس از گذشت چند ماه نیاز به تزریق دوباره دارید.

کاربردهای درمانی تزریق ژل

همان‌طور که پیش‌ازاین بیان کردیم، تزریق ژل صرفاً برای مقاصد زیبایی استفاده نمی‌شود. در واقع ساختار ژل‌ها به‌گونه‌ای است که می‌توان از آن‌ها برای درمان برخی از بیماری‌ها نیز استفاده کرد. در ادامه به یک مورد از این بیماری‌ها اشاره می‌کنیم.

تأثیر تزریق ژل در درمان آرتروز

در مورد تأثیر این شکل از درمان آرتروز نظرات متفاوتی وجود دارد. برخی روند اثرگذاری ژل درمانی بر آرتروز را مثبت ارزیابی می‌کنند. برخی دیگر از پزشکان معتقدند که تزریق ژل نمی‌تواند درمانی مناسب برای آرتروز باشد. بااین‌حال تمامی مشاهدات حداقل اثبات کرده‌اند که تزریق در مراحل اولیه ابتلا به آرتروز مؤثر است. همچنین مطالعات نشان داده که  ژل درمانی بیشتر برای درمان آرتروز زانو کاربرد دارد. در فرایند درمان از ژل‌های دارای ماده مکمل اسید هیالورونیک استفاده می‌شود. بدین ترتیب می‌توان با تزریق این ماده، درمان آرتروز را تسهیل کرد.

میزان ماندگاری تزریق ژل

موارد گوناگونی بر ماندگاری ژل‌ها تأثیرگذار است. در واقع ماده تشکیل‌دهنده ژل، نوع برند، نقاط گوناگون بدن، میزان تزریق ژل، رعایت نکات لازم پس از تزریق ژل و… بر میزان ماندگاری اثرگذار است. در ادامه به طور مفصل برخی از این معیارها را توضیح می‌دهیم.

تأثیر ساختار ژل بر ماندگاری در بدن

مواد طبیعی مانند اسید هیالورونیک، ماندگاری کمتری نسبت به ژل‌های حاوی ساختار مصنوعی دارند. معمولاً ماندگاری ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک بین 6 تا 18 ماه است.عدم جذب شدن به بدن دلیل ماندگاری بیشتر ژل های پلی ال لاکتیک اسید و پلی متیل متاکریلات است.

تأثیر نقاط گوناگون بدن در ماندگاری ژل

ماندگاری ژل در برخی از نواحی بدن بیشتر از نقاط دیگر است. به طور مثال می‌توان گفت که ماندگاری تزریق ژل به بینی بالا است. این در حالی است تزریق ژل به لب در مقایسه با بینی ماندگاری کمتری دارد. تحقیقات نشان داده نواحی از بدن که فعالیت بیشتری در طول روز دارند موجب می‌شوند تا ماندگاری ژل در اثر گذر زمان کاهش یابد.

جدول زیر نشان می‌دهد که هر کدام از تزریق‌ها تا چه میزان ماندگاری دارد. شایان‌ذکر است که موارد زیر به‌صورت میانگین مطرح شده است. ممکن است به دلایل گوناگون مانند نوع برند ژل، رعایت نکات توصیه شده بعد از تزریق ژل، ساختار ژل و… میزان آن کاهش یا افزایش یابد.

ناحیه بدن

میزان ماندگاری تزریق ژل

لب

6 ماه

سینه

18 ماه

گونه

 6 تا 12 ماه

پیشانی

12 تا 18 ماه

باسن

6 تا 12 ماه

نکات مهم پیش از انجام تزریق ژل

پیش از انجام تزریق ژل حتماً سوابق پزشکی خود را به پزشک اطلاع دهید. زیرا برخی از بیماری‌ها و آلرژی‌ها ممکن است احتمال بروز عوارض را افزایش دهد. وجود برخی از آلرژی‌ها ممکن است که در اثر  تزریق ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک تشدید شود.

همچنین پزشکان توصیه می‌کنند تا مصرف برخی از داروها مانند ناپروکسن، آسپرین، ایبوپروفن و برخی از داروهای رقیق‌کننده خون را 2 الی 3 هفته پیش از تزریق قطع کنید. زیرا مصرف داروهای ذکر شده می تواند احتمال کبودی ناشی از تزریق را افزایش دهد.

مراحل تزریق ژل

به جهت انجام تزریق ژل باید مراحل زیر را بگذرانید.

 1. ابتدا ناحیه‌ای که می‌خواهید تزریق ژل صورت بگیرد توسط پزشک به‌صورت کامل ضدعفونی می‌شود.
 2. به سبب وجود لیدوکائین در خود ژل، اندکی بی‌حسی ایجاد می‌شود. بااین‌حال معمولاً به سبب حساس‌بودن برخی افراد، پزشکان  از بی‌حسی موضعی نیز استفاده می‌کنند.
 3. در نهایت پزشک مقدار ژل تعیین شده را در ناحیه موردنظر تزریق می‌کند.
 4. پس از انجام تزریق بهتر است به مدت چند روز از انجام فعالیت‌های بدنی سنگین و ورزش خودداری کنید.

عوارض تزریق ژل

تزریق ژل‌مانند هر فعالیت زیبایی دیگری ممکن است عوارض خاص خود را داشته باشد. برخی از عوامل مانند انتخاب کلینیک نامناسب، پزشکان کم‌تجربه، استفاده از مواد بی‌کیفیت، عدم توجه به آلرژی و… می‌تواند احتمال وقوع عوارض را افزایش دهد. برخی از عوارض مانند کبودی خفیف پس از تزریق معمولاً به وجود می‌آید. لازم است بدانید که این عارضه موقتی بوده و از بین می‌رود. اما برخی دیگر از آن‌ها ممکن است مشکلات بزرگ‌تری را ایجاد کنند. از جمله این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • عدم تقارن در صورت
 • خارش
 • ایجاد جوش
 • خونریزی
 • مشکلاتی در بینایی (در موارد معدودی ممکن است به نابینایی منجر شود.)
 • زخم یا عفونت در اثر صدمه دیدن پوست
 • احساس خون‌مردگی در ناحیه تزریق شده
 • ایجاد برجستگی در ناحیه زیر پوست
 • ایجاد آبسه

هزینه تزریق ژل

هزینه تزریق ژل به موارد گوناگونی بستگی دارد. در واقع مواردی مانند نوع برند ژل، ساختار ژل و میزان ژل تزریق شده در قیمت آن بسیار تأثیرگذار است. به طور مثال می‌توان گفت که ژل‌های مصنوعی قیمت بالاتری دارند. جهت تعیین دقیق قیمت تزریق ژل می‌توانید با مطب دکتر آکو حمزه ای تماس بگیرید.

09022635555
021-22143600

سوالات متداول

آیا امکان ماندگاری ژل به‌صورت دائمی وجود دارد؟

پاسخ به این سؤال خیر است. برخی از ژل‌ها هستند که به سبب تأثیرگذاری عمیق، بین 2 تا 3 سال می توانند ماندگار باشند.اما آن ها نیز پس از گذراندن مدت زمان ذکر شده نیاز به تمدید دارند. معمولا ژل های مصنوعی این قابلیت را دارند.

آیا تزریق ژل موقت بهتر است یا دائمی؟

در موارد اولیه ما توصیه می‌کنیم از ژل‌های موقت استفاده کنید. زیرا ممکن است پس از تزریق ژل از انجام آن پشیمان شوید. ماندگاری ژل‌های طبیعی کمتر است. به همین دلیل پس از گذشت مدت‌زمان لازم از بین می‌روند. همچنین ژل‌های موقت یا طبیعی عوارض کمتری دارند.

آیا امکان تخلیه ژل پس از تزریق وجود دارد؟

بله. خوشبختانه این امکان فراهم است که با استفاده از آنزیمی به نام هیالورونید برای ژل‌های طبیعی و استروئید برای ژل‌های مصنوعی فرایند تخلیه را انجام داد. بااین‌حال بهتر است تا جای ممکن این کار را انجام ندهید. زیرا فرایند تخلیه‌کردن دردناک است. همان‌طور که ذکر کردیم، ماندگاری این ژل‌ها موقتی بوده و پس از مدتی از بین می‌رود. البته در صورت وقوع برخی از عوارض مانند عفونت باید ژل تزریق شده را از بین برد.

سخن پایانی

تزریق ژل یکی از رایج‌ترین و بهترین روش‌ها برای ازبین‌بردن چین‌وچروک‌های صورت است. ساختار این ژل‌ها از مواد طبیعی یا مصنوعی تشکیل شده که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. امروزه می‌توان با استفاده از این روش نواحی گوناگونی از بدن مانند لب‌ها، گونه، پیشانی و… را زیباتر کرد.

علاوه بر کاربردهای زیبایی، برخی مواقع از تزریق ژل برای درمان بیماری‌ها مانند آرتروز استفاده می‌کنند. میزان ماندگاری ژل به عوامل گوناگونی مانند ناحیه تزریق شده، نوع برند ژل، ساختار ژل و میزان تزریق انجام شده بستگی دارد. به سبب مشاهده بهتر نتایج بهتر است تا نکاتی را پیش از انجام تزریق و پس از آن رعایت کنید. شایان‌ذکر است که هزینه تزریق ژل نیز به موارد متعددی بستگی دارد. به جهت دانستن درباره قیمت تزریق ژل  و موارد دیگر می‌توانید با مطب ما تماس بگیرید.