هایفوتراپی

به اطراف خود و پدیده‌های موجود در جهان نگاه کنید. هر چیزی که در پیرامون ما است در حال تکامل یافتن است. به طور مثال می‌توان گفت که  گوشی یا لپ‌تاپی که دارید در آن مقاله هایفوتراپی را می‌خوانید نسبت به گذشته خود پیشرفته‌تر شده است. در دنیای پزشکی نیز این مسئله وجود دارد. شیوه‌های درمانی به‌مرورزمان به‌روزتر شده و پیشرفت قابل‌توجهی داشته‌اند. در دنیای زیبایی نیز این امر دیده می‌شود. امروزه ما به روش‌های جدیدتری روبرو هستیم که می‌تواند زیبایی ظاهری ما را افزایش دهد.

در این مقاله نیز ما به یکی از جدیدترین شیوه‌های زیبایی یعنی هایفوتراپی اشاره می‌کنیم. هایفوتراپی امروزه جایگزین مناسبی برای لیفت صورت است. با استفاده از این روش بدون درد ما می‌توانیم جوان‌سازی و لیفت پوست صورت را با دقت بیشتری انجام دهیم. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل با هایفوتراپی آشنا شوید.

هایفوتراپی چیست؟

همان‌طور که اشاره شد هایفوتراپی (HIFU) به جهت سفت کردن پوست و جوان‌سازی آن استفاده می‌شود. این روش همچنین می‌توان چین‌وچروک‌های روی صورت را از بین ببرد. در این شیوه از دستگاه‌های اولتراسونیک در جهت افزایش کلاژن‌های پوست استفاده می‌شود. به همین دلیل این عامل منجر به سفت‌تر شدن پوست صورت می‌شود.

بهتر است کمی درباره سازوکار این دستگاه صحبت کنیم تا دقیق‌تر متوجه شوید که چگونه با یک روش عالی می‌توان زیبایی صورت را افزایش داد. دستگاه‌های اولتراسونیک از فناوری انرژی فراصوت استفاده می‌کنند. در واقع با استفاده از این انرژی می‌توان به لایه زیرین پوست نفوذ کرد.

با این روش ابتدا به نواحی صورت، گرما منتقل می‌شود. گرمای منتقل شده منجر به آسیب‌های سلولی می‌شود. البته این آسیب بدین معنا نیست که صدمه‌ای جبران‌ناپذیر به‌صورت شما وارد می‌شود. در واقع این گرما برای تحریک پوست به جهت تولید کلاژن لازم است. نفوذ این امواج موجب می‌شود تا بتوان موارد متعدد زیبایی را بر روی پوست انجام داد. از جمله این موارد عبارت‌اند از:

 • افزایش گردش خون در ناحیه صورت
 • آبرسانی
 • پاک‌سازی
 • ازبین‌بردن باکتری‌ها
 • افزایش کلاژن

کلاژن نیز پروتئینی است که در حفظ بافت صورت و زیبایی آن تأثیر به سزایی دارد. کلاژن در اثر گذر زمان و انجام برخی از عادات مانند سیگارکشیدن کاهش میابد. در نتیجه کاهش کلاژن می‌توانید شاهد شل‌شدن پوست و ایجاد چین‌وچروک بر روی آن باشید. از همین رو در روش هایفوتراپی ما از دستگاه اولتراسونیک استفاده می‌کنیم تا به داخل لایه‌های پوست نفوذ کرده و کلاژن را افزایش دهیم.

 بدین ترتیب می‌توانید از سفت‌شدن پوست و زیبایی مجدد آن لذت ببرید. در مجموع تحقیقات گوناگون نشان داده است که استفاده از هایفوتراپی به‌جای لیفت پوست در نواحی گوناگون بدن جایگزین مناسبی است. این نکته به‌خصوص برای جوانان حائز اهمیت است. زیرا عوارض و خطرات ناشی از جراحی برای آن‌ها وجود ندارد. در ادامه می‌توانید کاربردهای گوناگون هایفوتراپی را مطالعه کنید.

کاربردهای هایفوتراپی

هایفوتراپی امروزه در زمینه درمانی و زیبایی کاربردهای گوناگونی دارد. ابتدا از این روش در درمان استفاده می‌شد. سپس از سال 2008 به بعد روند استفاده از هایفوتراپی برای مقاصد زیبایی آغاز شد. از جمله این فعالیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

هایفوتراپی در درمان

جالب است بدانید که از روش هایفو علاوه بر زیبایی، در درمان تومور نیز از آن استفاده می‌شود. در واقع ابتدا پزشکان از امواج فراصوت در جهت درمان تومور بهره می‌بردند. در این روش، پزشکان دمای تومور را بالا برده و بدین ترتیب سبب فرسایش آن می‌شوند. هایفوتراپی در درمان جزء روش‌های  غیرتهاجمی محسوب شده که به بافت اطراف تومور نیز آسیبی وارد نمی‌کند.

هایفوتراپی ابرو

این روش  امروزه جایگزین بسیار مناسبی برای لیفت ابرو است. در واقع آمارهای جهانی نشان می‌دهند که حدود 60 درصد استفاده از هایفوتراپی ابرو از سال 2009 افزایش‌یافته است. در واقع با هایفوتراپی می‌توان فرم ابروها را به سمت پیشانی کشید به‌گونه‌ای که شکل کمانی شکل به خود بگیرند. درصورتی‌که موارد ذکر شده توسط پزشکان را رعایت کنید می‌توانید ماندگاری این روش را تا 2 سال مشاهده کنید.

هایفوتراپی سینه

استفاده از هایفوتراپی در جهت لیفت سینه‌ها همواره با نظرات گوناگونی در جامعه پزشکی مواجه بوده است. برخی آن را مدرن‌ترین روش می‌دانند و برخی دیگر از پزشکان تأثیر روش‌های دیگر را بیشتر از هایفوتراپی می‌دانند. در این روش، از سونوگرافی در جهت لیفت سینه‌ها استفاده می‌شود. ماندگاری لیفت سینه‌ها با این روش بر اساس مشاهدات گوناگون بین 6 ماه تا یک سال است.

هایفوتراپی گردن

افزایش سن می‌تواند موجب شل‌شدن پوست در ناحیه گردن نیز بشود. همین عامل در نهایت باعث می‌شود تا چین‌وچروک یا غبغب در این ناحیه از بدن ایجاد شود. در این مواقع می‌توانید با استفاده از هایفوتراپی از شر موارد گفته شده خلاص شوید.

هایفوتراپی گونه

در این روش با استفاده از دستگاه اولتراسونیک لایه‌های زیرین پوست گونه مورد هدف قرار می‌گیرد. در نتیجه انجام این امر، گرمای ناحیه گونه افزایش‌یافته و در نهایت شاهد افزایش تولید کلاژن در گونه‌ها هستیم. تمامی این فرایند منجر به سفت‌شدن گونه‌ها و زیبایی بیشتر آن‌ها می‌شود.

هایفوتراپی پلک

افتادگی یا چین‌وچروک پشت پلک نیز از مواردی است که می‌تواند گذر زندگی به ما ببخشد. خوشبختانه با استفاده از هایفوتراپی می‌توان پوست صاف پلک‌ها را به دوران جوانی بازگرداند. در این روش نیز می‌توان با استفاده از نیروی امواج موجب افزایش کلاژن در ناحیه پشت پلک شد. البته معمولاً این روش هم‌زمان با هایفوتراپی پیشانی و ابرو انجام می‌شود تا تعادل در نواحی صورت ایجاد شود.

هایفوتراپی غبغب

 با استفاده از روش هایفوتراپی می‌توان غبغب را از بین برد. در واقع با دستگاه اولتراسوند سلول‌های چربی اضافی ناحیه گردن از بین رفته و این ناحیه برای کلاژن‌سازی تحریک می‌شود. در صورت رعایت موارد ذکر شده از سوی پزشکان می‌توانید ماندگاری بین 18 ماه تا دو سال  را مشاهده کنید.

هایفوتراپی بینی

افزایش سن باعث ایجاد چین و چروک‌هایی بر روی پوست بینی می‌شود. البته با وجود هایفوتراپی خوشبختانه دیگر لازم نیست تا نگران این امر باشید. زیرا می‌توان با تحریک کلاژن در ناحیه بینی شاهد پوستی صاف و زیبا باشید. معمولاً افراد بالای 30 سال از هایفوتراپی بینی استفاده می کنند.

هایفوتراپی شکم

جالب است بدانید که هایفوتراپی می‌تواند به‌منظور لاغری شکم نیز استفاده شود. هایفوتراپی شکم تنها با بی‌حسی موضعی انجام شده و دیگر نیازی به بیهوشی و جراحی ندارد. با استفاده از این روش علاوه بر لاغری می‌توان پوست ناحیه شکم را سفت کرد. بدین ترتیب می‌توان گفت که علاوه بر جنبه درمانی، از نظر زیبایی نیز کاربرد دارد.

هایفوتراپی واژینال

یکی دیگر از کاربردهای هایفوتراپی، استفاده از آن در جوان‌سازی و سفت کردن پوست ناحیه واژن است. در واقع با استفاده از دستگاه اولتراسونیک می‌توان به این ناحیه گرما بخشید تا پوست شروع به کلاژن‌سازی کند. البته علاوه بر کارکرد زیبایی، استفاده از هایفوتراپی جنبه درمانی نیز دارد. از جمله موارد درمانی هایفوتراپی واژینال می‌توان به کاهش یا ازبین‌بردن عفونت باکتریایی این ناحیه، افزایش رطوبت، بهبود عضلات و بهبودی بی‌اختیاری ادرار اشاره کرد.

هایفوتراپی فک و چانه

از جمله موارد زیبایی که هایفوتراپی در آن کاربرد دارد زاویه‌سازی فک است. در واقع بدون نیاز به جراحی و با امواج دستگاه اولتراسونیک می‌توان چربی‌های ناحیه چانه را از بین برد. علاوه بر زاویه فک، می‌توان شل‌شدگی و چین‌وچروک ایجاد شده در این ناحیه از بدن را نیز با هایفوتراپی از بین برد.

هایفوتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

در مواردی که شل‌شدگی یا چین‌وچروک صورت خیلی زیاد باشد هایفوتراپی گزینه مناسبی نیست. در واقع تحقیقات نشان داده است که این روش برای افراد بالای 30 سال و با شل شدگی پوست خفیف یا متوسط بیشترین بازدهی را دارد.افرادی که پوست آن ها در اثر نور خورشید، پرتو فرابنفش و هر نور دیگری آسیب دیده یا چین و چروک های پوست آن ها زیاد است ابتدا بهتر است برای درمان آن اقدام کنند.

سپس می‌توانند جهت هایفوتراپی مراجعه کنند. باتوجه‌به این نکات می‌توان نتیجه گرفت که افراد خیلی مسن برای انجام هایفوتراپی مناسب نیستند. آن‌ها بیشتر از هایفوتراپی نیاز به جراحی دارند. شایان‌ذکر است که درصورتی‌که یکی از علائم زیر را دارید بهتر است برای هایفوتراپی اقدام نکنید. این نشانه‌ها به شرح زیر است:

 • عفونت پوستی
 • ضایعات پوستی
 • آکنه‌های شدید
 • داشتن ایمپلنت‌های فلزی استخوانی و زیر پوستی

مزایای هایفوتراپی

همان‌طور که پیش‌ازاین بیان کردیم مزایای استفاده از هایفوتراپی موجب شده تا این روش روزبه‌روز محبوبیتی بیشتر در جامعه جهانی داشته باشد. بر اساس آمارهای منتشر شده استفاده از این روش از سال 2012 ، 64 درصد افزایش داشته است. ای میزان از محبوبیت به سبب کارکرد بالا و مزایایی است که هایفوتراپی دارد. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کاهش چین‌وچروک
 • سفت کردن پوست افتادگی گردن (با عنوان گردن بوقلمونی شناخته می‌شود)
 • لیفت گونه‌ها، ابروها و پلک‌ها
 • امکان ایجاد زاویه فک
 • صاف‌کردن پوست
 • سوزاندن چربی‌های ناحیه شکم

در سال 2017 تحقیقاتی بر روی 32 نفر در کره انجام شد. این آزمایش مشخص کرد که هایفوتراپی به طور قابل توجهی خاصیت ارتجاعی پوست گونه ها، پایین شکم و ران ها را پس از 12 هفته بهبود می بخشد. در آزمایش دیگری بر روی 93 نفر مشخص شد که  66 درصد از افرادی که تحت درمان با هایفو قرار گرفتند، بعد از 90 روز بهبودی در ظاهر صورت و گردن خود را نشان دادند.

مقایسه هایفوتراپی و لیفت صورت

پیش‌ازاین بیان کردیم که هایفوتراپی روشی مدرن‌تر از لیفت صورت است. در واقع هایفوتراپی توانسته برخی از موانع موجود در لیفت صورت را برطرف کند. بااین‌حال باید ذکر کرد که هرکدام از آن‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. در جدول زیر می‌توانید ویژگی‌های خاص هرکدام از این روش‌ها را مشاهده کنید.

ویژگی‌های قابل‌مقایسههایفوتراپیجراحی لیفت صورت
خطرات حاصل از انجام زیباییهایفوتراپی خطرات کمتری نسبت به لیفت صورت دارد. نیاز به جراحی و برش ندارد.خطرات آن به‌مراتب بیشتر است.
هزینههزینه کمتر نسبت به لیفت صورتهزینه بیشتری را باید پرداخت کنید.
ماندگاریماندگاری کمتر نسبت به لیفت صورتماندگاری بیشتری دارد.
مدت‌زمان ریکاوریبه ریکاوری نیازی ندارد2 تا 4 هفته
عوارضقرمزشدن و تورم پوست به‌صورت خفیف

§         امکان ابتلا به خطرات بیهوشی

§         امکان لخته‌شدن خون

§         خونریزی

§         عفونت

§         درد زیاد

§         امکان ماندگاری جای زخم

§         ریزش مو در محل انجام لیفت صورت

مراحل انجام هایفوتراپی

مراحلی که در ادامه ذکر می‌کنیم به‌صورت کلی است. در واقع مکن است کاربردهای گوناگون هایفوتراپی دارای مراحل منحصربه‌فرد خود باشند. پیش از انجام هایفوتراپی نیاز است برخی موارد جزئی که از سوی پزشک توصیه می‌شود را رعایت کنید. به طور مثال می‌توان گفت که قبل از درمان باید آرایش خود  را از ناحیه موردنظر پاک کنید. مراحل انجام هایفوتراپی به شرح زیر است:

 1. پزشک یا تکنسین ابتدا ناحیه موردنظر را تمیز می‌کند.
 2. ممکن است قبل از شروع از کرم بی‌حس‌کننده موضعی استفاده کنند.
 3. سپس از ژل اولتراسوند استفاده می‌کنند.
 4. در این مرحله دستگاه هایفو روی پوست قرار می‌گیرد.
 5. با استفاده از نمایشگر اولتراسوند، دستگاه را تنظیم می‌کنند.
 6. در نهایت امواج اولتراسوند در پالس‌های کوتاه به مدت تقریباً 30 تا 90 دقیقه به ناحیه مورد نظر ارسال می شود.
 7. شما می‌توانید بلافاصله پس از انجام عمل به خانه بروید و فعالیت‌های عادی روزانه خود را از سر بگیرید.

نشانگان ایجاد شده حین انجام هایفوتراپی

ممکن است در حین عمل هایفوتراپی نشانگانی مانند شوک‌های الکتریکی کوچک یا احساس خارش خفیف در شما به وجود بیاید. درد ناشی از انجام هایفوتراپی بسیار کم است. بااین‌حال اگر نگران درد هستید پزشک ممکن است مصرف استامینوفن یا یک داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن را قبل از درمان پیشنهاد کند. بلافاصله پس از انجام هایفوتراپی نیز ممکن است قرمزی یا تورم خفیفی را تجربه کنید که به‌تدریج طی چند ساعت آینده کاهش می‌یابد. البته با ایجاد هر عوارضی بهتر است ابتدا پزشک خود را در جریان بگذارید.

هزینه هایفوتراپی

هزینه هایفوتراپی به موارد متعددی بستگی دارد. در واقع مواردی مانند تعداد جلسات هایفوتراپی، استفاده از انواع مختلف هایفوتراپی، نوسانات اقتصادی تأثیرگذار بر تجهیزات هایفوتراپی و… بستگی دارد. به‌منظور کسب اطلاعات دقیق می‌توانید با ما تماس بگیرید.

09022635555
021-22143600

سخن پایانی

هایفوتراپی روش درمانی مدرن‌تری نسبت به لیفت صورت است. در این روش از امواج فراصوت استفاده شده که با دستگاه اولتراسوند موجب افزایش کلاژن‌سازی در پوست شود. بدین ترتیب می‌توان چین‌وچروک‌های صورت را از بین برد. همچنین این امر موجب جوان‌سازی و صاف‌شدن پوست‌ها می‌شود.

 امروزه از هایفوتراپی برای نواحی گوناگون بدن مانند پیشانی، ابرو، غبغب، درمان تومور، واژینال، گردن، بینی و فک استفاده می‌شود. این روش برای افرادی که چین‌وچروک متوسط یا خفیفی دارند مناسب است. شایان‌ذکر است که پس از انجام هایفوتراپی ممکن است تورم یا قرمزشدن پوست به‌صورت خفیف را تجربه کنید که پس از گذشت مدت‌زمان کوتاهی از بین می‌رود.